Product information "SKS-425 306 230 A 2502 E"
- For a wide range of applications: performs components detection check, is a switch for detecting closed/open states, and a signal transmitter for process control
- The electrical connection is ensured by installation using a receptacle
- Designed as normally open (NO), i.e. The circuit is closed when actuated
| Adjustable installation height: | No |
|---|---|
| Barrel diameter: | 2.65 mm [.104 in] |
| Collar height: | 02 |
| Compatible connector(s): | SE-502 |
| Compatible receptacle(s): | KS-113 23, KS-425 S |
| Contacting from: | Flat contact, Post, Pin |
| Current load capacity / rated current: | 5 A |
| Grid: | 3.5 mm [137 mil] |
| Installation type: | Plug-in |
| Magnetic: | Yes |
| Max. temperature: | 80 °C [176 °F] |
| Maximum stroke: | 8 mm [.314 in] |
| Min. temperature: | -40 °C [-40 °F] |
| Non-rotating: | No |
| Product group: | SKS (pressed-in), Switching probes |
| Quick-exchange system: | Yes |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | SKS-425, SKS-425 E plug system, pin-ø 1,0 |
| Spring force at switching point: | 0.9 N [3.23 ozf] |
| Spring force at working stroke: | 2.5 N [8.99 ozf] |
| Spring pre-load: | 0.36 N [1.29 ozf] |
| Sub-product group: | SKS (pressed-in) |
| Switching point: | 10.6 mm [.417 in] |
| Switch path: | 2.4 mm [.094 in] |
| Tip diameter: | 2.3 mm [.09 in] |
| Tip style: | 06 serrated |
| Tip style material: | 3 CuBe |
| Tip style surface: | A gold |
| Total length: | 57.9 mm [2.27 in] |
| Type of test probe connection: | Plug |
| Typical resistance (Ri): | 100 mOhm |
| Working stroke: | 6.4 mm [.251 in] |
Login
- For a wide range of applications: performs components detection check, is a switch for detecting closed/open states, and a signal transmitter for process control
- The electrical connection is ensured by installation using a receptacle
- Designed as normally open (NO), i.e. The circuit is closed when actuated
Other products in this series:
- Product group: Switching probes , SKS (pressed-in)
- Sub-product group: SKS (pressed-in)
- Series: SKS-425 E plug system, pin-ø 1,0, SKS-425
- Grid: 3.5 mm [137 mil]
- Contacting from: Pin, Flat contact, Post
- Magnetic: Yes
- Installation type: Plug-in
- Quick-exchange system: Yes
- Type of test probe connection: Plug
- Adjustable installation height: No
- Non-rotating: No
- Compatible connector(s): SE-502
- Compatible receptacle(s): KS-425 S, KS-113 23
- Min. temperature: -40 °C [-40 °F]
- Max. temperature: 80 °C [176 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Tip style: 06 serrated
- Tip diameter: 2.3 mm [.09 in]
- Tip style surface: A gold
- Tip style material: 3 CuBe
- Current load capacity / rated current: 5 A
- Typical resistance (Ri): 100 mOhm
- Total length: 57.9 mm [2.27 in]
- Barrel diameter: 2.65 mm [.104 in]
- Maximum stroke: 8 mm [.314 in]
- Spring pre-load: 0.36 N [1.29 ozf]
- Collar height: 02
- Switch path: 2.4 mm [.094 in]
- Spring force at working stroke: 2.5 N [8.99 ozf]
- Switching point: 10.6 mm [.417 in]
- Working stroke: 6.4 mm [.251 in]
- Spring force at switching point: 0.9 N [3.23 ozf]